Metody leczenia

Dysponujemy odpowiednią wiedzą i umiejętnościami w zakresie rehabilitacji

W Gabinecie Orto-MET Maciej Edward Tomaszewski rehabilitacja oparta jest jedynie na bezpiecznych technikach terapeutycznych, których skuteczność została potwierdzona naukowo. Umiejętność zastosowania tych metod leczenia potwierdzona jest uzyskaniem odpowiedniego certyfikatu.

Terapia manualna

Dzięki odpowiedniemu zastosowaniu specjalistycznych technik manipulacyjnych możliwe jest wykrycie i leczenie schorzeń układu kostno-mięśniowego.

Przed zakwalifikowaniem Pacjenta do tego typu leczenia przeprowadzane jest dokładne badanie przedmiotowe i podmiotowe. Badany jest zakres ruchu i siła mięśniowa. Dzięki takiemu postępowaniu, już na początku cyklu wizyt możliwe jest wstępne postawienie diagnozy oraz ustalenie przyczyny dolegliwości bólowych. Dlatego też Pacjenci często zgłaszają zmniejszenie dolegliwości oraz poprawę ruchomości stawu już w czasie wizyty konsultacyjnej. A to dopiero początek terapii. W ciągu następnych wizyt utrwalany jest pozytywny efekt terapeutyczny.

Terapia manualna oparta jest na trzech podstawowych technikach: trakcji, mobilizacji i manipulacji. Mogą je wykonywać jedynie osoby, które ukończyły odpowiednie kursy specjalistyczne. Tylko wtedy terapia jest skuteczna, bezpieczna i co najważniejsze – poprawia zakres ruchu i wykazuje działanie przeciwbólowe.

 

Techniki osteopatyczne krótkodźwigniowe (HVLA)

Techniki HVLA określane są mianem najbezpieczniejszych a równocześnie najbardziej efektywnych manipulacji stawowych. Są podstawową metodą, wykorzystywaną w medycynie osteopatycznej. HVLA charakteryzuje się przyłożeniem odpowiedniej siły pod odpowiednim kątem do zmienionego chorobowo miejsca, co skutkuje natychmiastowym zniesieniem dolegliwości bólowych. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia szybkość, amplituda i skupienie siły.
Metoda te jest niezwykle skuteczna w leczeniu stanów ostrych, w których niestety wiele innych technik nie jest wskazana. Oprócz złagodzenia dolegliwości bólowych dochodzi do zwiększenia zakresu ruchu i odblokowania stawu. Zastosowanie technik krótkodźwigniowych umożliwia również skrócenie czasu terapii i ilości wykonywanych zabiegów.

Terapia powięziowa (FDM)

Jest metodą leczenia zaburzeń powięziowych, niezwykle skuteczną w leczeniu takich urazów jak skręcenia, zwichnięcia czy naderwania mięśni. Znajduje zastosowanie głównie w urazach sportowych i dolegliwościach ortopedycznych.
Technika FDM oparta jest głównie na założeniu, że każdy uraz powoduje odkształcenie łącznotkankowej błony, pokrywającej dany obszar anatomiczny – tak zwanej powięzi. Odkształcenie to jest główną przyczyną dolegliwości bólowych. Dlatego też odpowiednio dobrana terapia powięziowa szybko i skutecznie prowadzi do redukcji bólu.
Dzięki szczegółowo zebranemu wywiadowi, możliwe jest określenie w jaki sposób doszło do deformacji powięzi oraz jaką technikę należy zastosować. Skuteczność FDM często wprowadza w zdumienie Pacjentów, pomimo że sam zabieg może być bolesny.

Kinesiotaping

Jest metodą terapeutyczną, polegającą na aplikacji w ściśle określonym miejscu i w ściśle określony sposób odpowiednich taśm medycznych. Metoda ta znajduje zastosowanie głównie w medycynie sportowej, ortopedii oraz w profilaktyce urazów. Odpowiednio zaaplikowane plastry wykazują również działanie przeciwbólowe, wspomagające układ limfatyczny i kostno-mięśniowy. Jest również niezastąpiona w rehabilitacji pooperacyjnej (gojenie ran, redukcja obrzęków, poprawa wyglądu blizny).
Metoda kinesiotapingu oparta jest na regulacji napięcia mięśniowego, wpływając na zakres ruchu i siłę mięśnia. Niezbędna jest fachowa wiedza z zakresu anatomii, dotycząca przebiegu poszczególnych włókien mięśniowych i budowy układu szkieletowo-mięśniowego. Dlatego tylko aplikacja taśm przez odpowiednio przeszkolonego terapeutę z odpowiednią praktyką kliniczną w rehabilitacji urazowo-ortopedycznej może przynieść korzystny efekt terapeutyczny.

PNF

PNF to tak zwane proprioreceptywne torowanie nerwowo-mięśniowe, wykorzystywane w celu przywrócenia utraconych funkcji ruchowych. Ma zastosowanie głównie w rehabilitacji neurologicznej, natomiast niedoceniana jest w rehabilitacji urazowo-ortopedycznej przez wielu terapeutów. Nic bardziej mylnego! W praktyce klinicznej wykorzystuję tą metodę u pacjentów po rekonstrukcjach więzadeł stawu kolanowego, po endoprotezie stawu biodrowego lub kolanowego a także po złamaniach kości.
Zasada PNF oparta jest o wykorzystanie złożonych wzorców ruchowych, wykonywanych przez człowieka w sposób automatyczny, do przywrócenia utraconej funkcji ruchowej. Maksymalne pobudzenie proprioreceptorów oraz sfer kory mózgowej ułatwia wykonywanie ruchu w obszarze uszkodzonym.

ul. Kołłątaja 48

05-402 Otwock