Rehabilitacja choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego

Rehabilitacja choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego

Zwyrodnienie stawu biodrowego (koksartroza) prowadzi do uszkodzenia struktur i funkcji stawu, co sprzyja rozwojowi dolegliwości bólowych i ograniczeniom funkcjonalnym kończyny dolnej. Zbyt późne rozpoznanie prowadzi do konieczności leczenia operacyjnego.

Pracując w Oddziale Ortopedii Wojskowego Instytutu Medycznego, miałem do czynienia z wieloma przypadkami choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego, co dało mi solidne podstawy do wypracowania skutecznego protokołu rehabilitacji koksartrozy. Dzięki temu mogę zaoferować swoim pacjentom rehabilitację na najwyższym poziomie, opartą o najnowszą wiedzę medyczną i popartą solidnymi wynikami aktualnych badań naukowych.

Przygotowanie do endoprotezoplastyki stawu biodrowego

Niezwykle istotnym elementem w powodzeniu leczenia operacyjnego choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego jest odpowiednie przygotowanie do samego zabiegu. Dlatego też przed wykonaniem wszczepienia endoprotezy, warto rozważyć spotkanie z fizjoterapeutą.

W trakcie takiej wizyty zapoznaję pacjenta z elementami procesu rehabilitacji. Staram się  w możliwie jak największym stopniu zlikwidować powstałe przykurcze w stawie biodrowym, zwiększyć zakres ruchu oraz wzmocnić mięśnie.

Już na tym etapie przygotowuję pacjenta do nauki chodzenia o kulach. Udzielam instruktażu w zakresie techniki posługiwania sięnimii, dobieram ich odpowiednią wysokość. Po operacji chory nie będzie musiał już tracić czasu na naukę tej umiejętność, co pozwoli maksymalnie wykorzystać czas na rehabilitację pooperacyjną.

Rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu biodrowego

Proces rehabilitacji po wszczepieniu protezy stawu biodrowego dobieram indywidulanie do każdego pacjenta. W ustaleniu protokołu rehabilitacji kieruję się wiekiem chorego, stanem jego zdrowia i istniejącym ograniczeniami, rodzajem operacji i zastosowanym dostępem operacyjnym. Jest to niezwykle istotne, gdyż na przykład pacjent operowany z dostępu tylno-bocznego i tylnego ma bezwzględne przeciwwskazania do wykonywania określonych ruchów. Nieodpowiednio dobrana rehabilitacja może zepsuć efekt operacji!

Dodatkowo udzielam szczegółowego instruktażu w zakresie możliwych do wykonywania zakresów ruchu i aktywności. Szczególny nacisk kładę na obecność osób bliskich pacjenta, gdyż to oni są obecni przy chorym w pierwszych dniach pobytu w domu po operacji. Zależy mi więc, aby również wiedzieli, jakie czynności może wykonywać pacjent.

Na sukces terapeutyczny po operacji wszczepienia protezy stawu biodrowego składają się:
– rehabilitacja przedoperacyjna
– operacja
– odpowiednio dobrana rehabilitacja pooperacyjna

Co Ci dolega ?

ul. Kołłątaja 48

05-402 Otwock